0216 370 30 40

Sosyal Medyada Biz}

Pleksi Vakum


Termoform ısı ve basınç uygulamasıyla düz plastik plakaların istenen şekle getirilmesi sürecidir. Süreç başlangıç malzemesi olarak plastik plakalar kullanılmaktadır. Bu plakalar istenen kalınlıkta ekstrüzyon prosesi ile elde edilmektedir.

Termoform teknikleri büyük boyutta, oldukça ince etli ve hafif parçalar için kalıpların üretilmesinde uygundur.

Termoform ısıtma ve şekillendirme olmak üzere iki adımdan oluşur.

Isıtma genellikle plastik tabakanın bir veya iki tarafına yerleştirilen infrared tipi elektrikli ısıtıcılarla sağlanır. plakanın istenilen seviyede yumuşatılması için gerekli ısıtma süresi polimere, kalınlığına ve rengine bağlıdır. Isıtılan plaka konkav kalıp (dişi) içerisine veya pozitif kalıp (erkek) boşluğu içerisine yerleştirilir.

Uygulanan yöntemler, vakumlu termoform, basınçlı termoform ve mekanik termoform olmak üzere üç gruba ayrılabilir.

Vakumlu Termoform

Bu yöntemde adından da anlaşılacağı gibi plastik plakanın çekilmesi için negatif basınç kullanılmaktadır. Kalıp boşluğu ve termoplastik plaka arasında vakum oluşturulur. Isıtma ile yumuşatılan düz plastik plaka kalıp boşluğu üzerine yerleştirilir ve vakum plakayı boşluk içine çeker. Bu işlem kalıp içerisinde vakum hatlarına bağlı minyatür havalandırma delikleri ile gerçekleştirilir.

Kalıp içerisine entegre edilen su soğutma sistemi, plastiği soğuk kalıp yüzeyi ile temas halinde soğutur ve sertleştirir. Kalıp içerisine tekrar hava üflenir ve parça çıkartılır, kesilerek ayrılır.

15 Temmuz 2020
Pleksi Vakum için yorumlar kapalı
8.553 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Mesajı Gönder.
Whatsapp İletişim
Pleksi Dünyası Merhaba